پلاستیک‌ها سوپرمن می‌شوند؟

شیوع ویروس کرونا در جهان و همه‌گیری آن باعث توجه بیش از پیش به صنعت پلاستیک شده است.

مدل‌های اپیدمولوژیک نشان می‌دهند که کنترل ویروس کرونا در یک دوره کوتاه غیرممکن است. شیوع گسترده این ویروس در سراسر جهان و نبود روش درمانی قطعی و واکسن این نگرانی را در بین اقتصاددانان به‌ وجود آورده است که طولانی شدن دوره شیوع ویروس اثرات عمیقی بر اقتصاد جهان خواهد داشت.
 

اعمال محدودیت‌ها به منظور کنترل ویروس و قرنطینه خانگی طولانی مدت تبعات زیادی برای اقتصاد خواهد داشت. در نتیجه این سیاست‌ها، در آینده‌ای نه چندان دور رکود عمیقی دامن تمام دنیا را خواهد گرفت و رشد فقر خطرات و تبعات منفی بیشتری برای جوامع خواهد داشت .صنعت پلاستیک نیز همچون سایر صنایع تحت تاثیر این بحران است و در میان مدت و بلند مدت می‌تواند زیان سنگینی را بر صاحبان مشاغل در این صنعت وارد کند. این یادداشت به بحث و بررسی فرصت‌هایی که پلاستیک در کنار تهدید‌های ناشی از شیوع کرونا می‌تواند ایجاد کند، پرداخته است.
 

این برهه خاص از تاریخ بیش از پیش ارزش پلاستیک‌ها را بیان می‌کند. در شرایطی که جهان در شوک ناشی از شیوع کرونا قرار گرفته، پلاستیک‌ها یکی از اصلی‌ترین سپرها در مقابل این ویروس و مهم‌ترین سلاح‌های انسانی در این جنگ تمام عیار است. دستکش، ماسک و گان پزشکی از جمله این موارد است که از مصنوعات تولید شده پلیمری می‌باشند. پیش از این، هجمه‌های فراوانی برماهیت پلاستیک وارد شده و از این ماده به عنوان قاتل طبیعت یاد می‌شد و بسیاری از دلواپسان به اصطلاح دوستدار محیط زیست با نقد غیرمنصفانه سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند در حالی که این نکته را باید در نظر گرفت که بدون پلاستیک و توسعه آن تقریبا زندگی بشر با شکل کنونی امکان پذیر نیست. اکنون پلاستیک‌ها تا حدی در زندگی انسان نقش ایفا می‌کنند که مردم همچنان نمی‌دانند بسیاری از داروهایی که اکنون با عملکرد چندگانه و هوشمند جان انسان‌ها را نجات می‌دهند پلیمری می‌باشند.
 

حتما بخوانید :   فواید محصولات پلاستیکی در شرایط کرونا

دغدغه دوستداران محیط‌زیست عمدتا رهایش زباله‌های پلاستیکی در طبیعت و عدم تجزیه آن بعضا تا چند صد سال می‌باشد که در این راستا نه تنها فرهنگ‌سازی افکار عمومی بر تفکیک زباله‌های خشک و تر و عدم رهایش این زباله‌ها در محیط‌زیست نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند بلکه توسعه صنعت بازیافت و تولید پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای رفع این معضل می‌باشد. پس به نظر می‌رسد به جای حذف پلاستیک‌ها از زندگی بشر بهترین راه‌حل توسعه فرهنگ بازیافت و استفاده از پلاستیک‌های سبز می‌باشد.

 

مطمئناً در شرایط کنونی کارگران و متخصصان صنعت پلاستیک هم از قاعده بیکاری میلیون‌ها نفر مستثنا نیستند ولی به طور قطع به دلیل تقاضای بالای مصنوعات پلاستیکی، عاری بودن این مواد از آلودگی در حین تولید، بسته‌بندی و عدم نیاز به شست‌وشو آن‌ها در شرایطی که بحران آب به عنوان یک تهدید جدی می‌باشد، باعث شده تا آسیب اقتصادی کمتری نسبت صنایع غیر‌پزشکی داشته باشد.

 

بسیاری از شرکت‌های صنعت پلاستیک با تکیه بر ظرفیت تولید و بهره‌گیری از نیرو‌های متخصص خود از این فرصت استفاده کرده‌اند تا تجهیزات پزشکی مورد نیاز مردم عادی و کادر درمانی را فراهم سازند و ضمن اشغال‌زایی در این شرایط بحرانی باعث تزریق نشاط و امید در جامعه شوند.

 

جیم فیتلرینگ، مدیرعامل شرکت داو در گفتگو با انجمن مجازی مهندسان پلاستیک، که در 30 مارچ 2020 برگزار شد بیان کرد که او زمان مهم‌تری از را برضرورت و نقش پلاستیک‌ها در شرایط فعلی و جنگ علیه کرونا به یاد ندارد و با توجه به اینکه صنعت پلاستیک یکی از ستون‌های اقتصاد جهانی است با این حال حداقل برای یک‌بار در تاریخ از صنعت پلیمر و شیمیایی به بدی اشاره نمی‌شود.

حتما بخوانید :   دوره آموزشی فیلم های پلی اتیلنی و پروپیلنی؛ پاسخ به نیاز ضروری تولیدکنندگان

با اینکه تمامی افراد در تخصص‌های گوناگون در جهان بر مبارزه با این ویروس متحد شده‌اند ولی هنوز کار به اتمام نرسیده است و هنوز مسیر طولانی برای حذف و ریشه‌کن شدن کامل این بیماری پیش‌رو است .صنعت پلاستیک نیز ضمن انجام رسالت و مسئولیت اجتماعی در مسیر صحیحی گام برداشته و با القای امید در جامعه می‌تواند مرهمی بر شرایط حال حاضر جامعه باشد.

 

منبع: ویکی شیمی

"

برچسب‌ها

"

دیدگاه‌ها

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"

محصولات مرتبط

کیسه اسلایدر پایدار

کیسه اسلایدر پایدار

مشخصات کیسه اسلایدر پایدار در سه سایز تولید می‌شود: ۲۰*۱۸ کوچک ۲۵*۲۰ متوسط ۲۵*۳۰ بزرگ   بسته‌بندی اسلایدر پایدار به چه شکل است؟   بسته‌بندی این محصول به صورت جعبه است سایز کوچک تعداد در هر جعبه ۳۰ عدد سایز متوسط تعداد در هر جعبه ۲۰ عدد سایز بزرگ تعداد در هر...

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان از محصولات جدید پایدارپلاستیک می‌باشد که در نمایشگاه ایران پلاست ۱۳۹۷ از آن رونمایی شد

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200 برگ 400 گرم از اول شهریور ماه سال 1397 به سبد کالای پایدارپلاستیک اضافه شد

"

مطالب مرتبط

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

مشکل ما فقط قطعی برق نیست و بعضاً بی‌برنامگی و مغایرت در جدول قطعی برق ضایعاتمان را افزایش می‌دهد، در بعضی از محصولات مثل نایلکس چاپی و سفره‌های چاپی که دستگاه چاپ در فرایند تولید آنها است، ضایعات بیشتر است و در زمان قطعی برق خارج از برنامه کار همکارانمان در واحد تولید و چاپ مختل می‌شود

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

یک روش مهم برای اینکه از ایجاد حشرات و … زمانی که زباله خود را در سطل زباله شهرداری می اندازید جلوگیری کنید این است که از کیسه زباله‌ها با ضخامت مناسب استفاده کنید. ضخامت مناسب کیسه زباله‌ها باعث می شود که کیسه زباله به راحتی توسط زباله‌های داخل آن پاره نشود و از نفوذ حشرات و … جلوگیری می کند

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چقدر برای انتخاب سطل های زباله و سایز درست کیسه زباله برای خانه خود وقت میگذارید؟ اگر مثل اکثر مردم هستید، پس احتمالاً خیلی کم به آن فکر کرده اید. برای یک وسیله خانگی که برای مرتب بودن خانه شما بسیار مهم است ، جای تعجب است که چگونه تعداد کمی از افراد قبل از خرید درباره اندازه سطل آشغال و اندازه کیسه زباله ای که استفاده میخواهند بکنند، فکر می کنند

Pin It on Pinterest

Share This