پلاستیک‌ها چه هستند؟

پلاستیک‌ها از مواد موجود در طبیعت مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مواد معدنی و گیاهان نشات گرفته اند. اولین پلاستیک‌ها توسط طبیعت ساخته شده بودند. آیا می‌دانید لاستیکی که در درخت لاستیکی وجود دارد در واقع یک پلاستیک است؟

پلاستیک چیست؟
وقتی شما  درحال تماشا تلویزیون هستید یا از کامپیوتر‌ها  استفاده می‌کنید، اتوبوس، قطار  و یا هواپیما سوار می‌شوید، از پلاستیک استفاده می‌کنید. وقتی به مطب پزشک یا بیمارستان میروید و یا به فروشگاه مواد غذایی میروید، دوباره شما به یک نحوی از پلاستیک‌ها استفاده میکنید.

حالا سوال اینجاست که پلاستیک‌ها از کجا می‌آیند… و آنها دقیقاً چی هستند؟
پلاستیک‌ها از مواد موجود در طبیعت مانند گاز طبیعی، نفت، زغال سنگ، مواد معدنی و گیاهان نشات گرفته اند. اولین پلاستیک‌ها توسط طبیعت ساخته شده بودند. آیا می‌دانید لاستیک که در درخت لاستیکی  وجود دارد در واقع یک پلاستیک است؟

علاقه به ساخت پلاستیک در دهه ۱۸۰۰ برای جایگزین یک سری مواد کمیاب مانند عاج و پوسته لاک پشت بوجود آمد. اولین پلاستیک‌های مصنوعی از مشتقات سلولز، ماده‌‌ای که در گیاهان و درختان یافت می‌شود، گرفته شده است. سلولز با مواد شیمیایی حرارت داده شده و منجر به تولید ماده جدیدی شد که بسیار بادوام است.

مواد اولیه پلاستیک امروزه از بسیاری از مناطق تهیه می‌شود (بعضی از آنها حتی از نمک نیز استفاده می‌کنند)، اما بیشتر پلاستیک‌ها را می‌توان از هیدروکربن‌هایی که به راحتی در گاز طبیعی، روغن و زغال سنگ تهیه می‌شوند، تهیه کرد.

پلاستیک چیست؟ (در علم شیمی)
در علم شیمی  پلاستیک می‌تواند مقداری پیچیده باشد، اما مبانی آن ساده است. به درس علوم دبیرستان خود در مورد اتم‌ها و مولکول‌ها (گروه‌های اتم) فکر کنید. پلاستیک‌ها زنجیره‌های مولکول‌هایی هستند که با هم پیوند دارند. این زنجیره‌ها پلیمر نامیده می‌شوند. به همین دلیل است که بسیاری از پلاستیک‌ها با پسوند «پلی» مانند پلی اتیلن، پلی استایرن و پلی پروپیلن شروع می‌شوند. پلیمرها اغلب از کربن و هیدروژن و بعضاً اکسیژن، نیتروژن، گوگرد، کلر، فلوئور، فسفر یا سیلیکون ساخته می‌شوند. برای بعضی از پلاستیک‌ها مانند پلی‌اتیلن، واحد تکرار شونده می‌تواند تنها یک اتم کربن و دو اتم هیدروژن باشد. برای دیگر پلاستیک‌ها مانند نایلون، واحد تکرار شونده بیش از ۳۸ نوع اتم دارد. هنگام اتصال مونومرها به یکدیگر، محصول سبک و بادوامی حاصل می‌شود که از یک سو مفید و از سوی دیگر اگر درست مدیریت نشود معضل طبیعت است.

حتما بخوانید :   چرایی شکل گیری کمپین #طبیعت_پاک

PET، یا پلی اتیلن ترفتالات، یکی از عمده‌ترین پلیمرها یا پلاستیک‌های موجود است. این پلاستیک، ساختاری شفاف، مستحکم و سبک داشته و متعلق به خانواده پلی‌استرها است. از پلی‌اتیلن برای ساخت وسایل معمولی خانگی مانند الیاف، پارچه، بطری‌های نوشیدنی و ظروف مواد غذایی استفاده می‌شود.

اصطلاح پلاستیک شامل همه این پلیمرهای مختلف است.

اگرچه پلیمرهای زیادی وجود دارد، به طور کلی پلاستیک‌ها سبک هستند و دارای درجه قدرت قابل توجهی هستند. پلاستیک‌ها را می‌توان در شکل‌ها، فیلم‌ها یا فوم‌های با ظاهر‌های بسیار متفاوت با روش‌های، قالب ریزی، اکسترود، ریخته گری و… حتی الیاف پارچه هم تولید کرد. انواع مختلفی از پوشش‌ها، درزگیرها و چسب‌ها نیز در واقع پلاستیک هستند.

ترجمه شده توسط پایدار پلاستیک

منبع سایت: plasticsmakeitpossible

"

برچسب‌ها

"

دیدگاه‌ها

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"

محصولات مرتبط

کیسه اسلایدر پایدار

کیسه اسلایدر پایدار

مشخصات کیسه اسلایدر پایدار در سه سایز تولید می‌شود: ۲۰*۱۸ کوچک ۲۵*۲۰ متوسط ۲۵*۳۰ بزرگ   بسته‌بندی اسلایدر پایدار به چه شکل است؟   بسته‌بندی این محصول به صورت جعبه است سایز کوچک تعداد در هر جعبه ۳۰ عدد سایز متوسط تعداد در هر جعبه ۲۰ عدد سایز بزرگ تعداد در هر...

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان از محصولات جدید پایدارپلاستیک می‌باشد که در نمایشگاه ایران پلاست ۱۳۹۷ از آن رونمایی شد

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200 برگ 400 گرم از اول شهریور ماه سال 1397 به سبد کالای پایدارپلاستیک اضافه شد

"

مطالب مرتبط

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

مشکل ما فقط قطعی برق نیست و بعضاً بی‌برنامگی و مغایرت در جدول قطعی برق ضایعاتمان را افزایش می‌دهد، در بعضی از محصولات مثل نایلکس چاپی و سفره‌های چاپی که دستگاه چاپ در فرایند تولید آنها است، ضایعات بیشتر است و در زمان قطعی برق خارج از برنامه کار همکارانمان در واحد تولید و چاپ مختل می‌شود

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

یک روش مهم برای اینکه از ایجاد حشرات و … زمانی که زباله خود را در سطل زباله شهرداری می اندازید جلوگیری کنید این است که از کیسه زباله‌ها با ضخامت مناسب استفاده کنید. ضخامت مناسب کیسه زباله‌ها باعث می شود که کیسه زباله به راحتی توسط زباله‌های داخل آن پاره نشود و از نفوذ حشرات و … جلوگیری می کند

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چقدر برای انتخاب سطل های زباله و سایز درست کیسه زباله برای خانه خود وقت میگذارید؟ اگر مثل اکثر مردم هستید، پس احتمالاً خیلی کم به آن فکر کرده اید. برای یک وسیله خانگی که برای مرتب بودن خانه شما بسیار مهم است ، جای تعجب است که چگونه تعداد کمی از افراد قبل از خرید درباره اندازه سطل آشغال و اندازه کیسه زباله ای که استفاده میخواهند بکنند، فکر می کنند

Pin It on Pinterest

Share This