تولید نایلون چگونه صورت می‌گیرد؟

یکی از مصارف عمده در جهان امروز، محصولات پلاستیکی هستند. محصولاتی از قبیل نایلون، نایلکس، پلاستیک دسته دار، سفره‌ها و محصولات یک بار مصرف و...، به دلیل راحتی و سهولت کاربرد، امروزه کاربردهای بسیار متعددی پیدا کرده‌اند و در زمینه‌های مختلف به ویژه هنگام خرید و فروش، از آن‌ها استفاده‌های زیادی به عمل می‌آید. به طور معمول، اینگونه محصولات پلاستیکی، از مواد اولیه پتروشیمی تولید می‌شوند.

یکی از مصارف عمده در جهان امروز، محصولات پلاستیکی هستند. محصولاتی از قبیل نایلون، نایلکس، پلاستیک دسته دار، سفره‌ها و محصولات یک بار مصرف و…، به دلیل راحتی و سهولت کاربرد، امروزه کاربردهای بسیار متعددی پیدا کرده‌اند و در زمینه‌های مختلف به ویژه هنگام خرید و فروش، از آن‌ها استفاده‌های زیادی به عمل می‌آید. به طور معمول، اینگونه محصولات پلاستیکی، از مواد اولیه پتروشیمی تولید می‌شوند.

نایلون‌ها دارای انواع مختلفی هستند و به شیوه‌های مختلف نیز مورد کاربرد قرار می‌گیرند. از جمله محصولات نایلونی که در بازار وجود دارد می‌توان انواع نایلون‌های گلخانه‌ای، نایلون‌های حبوباتی، نایلون‌های شیرینگ، نایلون‌های چاپی دسته بند دار، نایلون‌های حباب دار و… را نام برد که  علاوه بر تفاوت در شکل ظاهری، در مراحل شکل گیری و تولید نیز با یکدیگر دارای تفاوت‌های اندکی هستند. در ادامه قصد داریم به روش تولید نایلون اشاره کنیم و به این نکته بپردازیم که نایلون چگونه تولید می‌شود. هر چند به طور معمول چندین روش وجود دارد که از طریق آن به تولید محصولات پلاستیکی از قبیل انواع نایلون اقدام می‌شود.

فرایند تولید نایلون چگونه است؟

برای دستیابی به محصولات پلاستیکی از قبیل نایلون لازم است در ابتدا مواد اولیه پتروشیمی که عبارتند از گرانول، پلی اتیلن سبک، مستر بچ و… با یکدیگر ترکیب شوند. پس از ایجاد این ترکیب، این مواد وارد یک قیف به نام ماشین اکسترودر می‌شوند. در درون این ماشین، مواد اولیه دچار تحولاتی می‌شوند و با حرارتی ویژه، ذوب می‌گردند و به جلو رانده می‌شوند و به سمت سیلندرها و المنت‌ها هدایت می‌گردند. پس از ذوب شدن این مواد، این محصولات توسط چرخش ماردون به دای هدایت می‌شوند. دای می‌تواند این مواد اولیه را به یک لایه نازک نایلونی تبدیل کند.

حتما بخوانید :   محافظ یا آلوده کننده؟ تأثیر COVID-19 در حرکت برای پایان دادن به زباله های پلاستیکی

 مواد ذوب شده در نهایت به آخر سیلندرها می‌رسند و به قالب حلقوی آن، وارد می‌شوند. مواد ذوب شده پس از آن، به صورت مایع از این دستگاه خارج می‌گردند. در این ناحیه به دلیل وزش باد از جانب خرطوم‌ها، مواد اولیه ذوب شده خنک می‌شوند و به شکل لوله‌های پلی اتیلن در می‌آیند که دیگر به همدیگر نمی‌چسبند.

پس از آن در مرحله رول کردن، مواد مورد نظر، به سمت غلتک بالایی هدایت می‌شوند. پس از آن، این مواد از غلتک بالایی عبور می‌کنند و سپس به سمت غلتک پایینی حرکت داده می‌شوند. در این مکان یک چشم الکترونیکی واقع شده است. وظیفه چشم الکترونیکی در این مرحله این است که موجب می‌شود به غلتک، این فرمان صادر شود که نایلون را بیرون بکشد.

سپس نایلون وارد مرحله دیگری از تولید خود می‌شود. در این زمان، نایلون وارد یک کوره به نام کوره دوخت می‌رود. در این کوره، اگر نایلون مورد نظر، از نوع نایلون دسته دار باشد دسته‌هایش به آن دوخته خواهد شد. این کار به وسیله ماشینی به نام ماشین دوخت اتوماتیک انجام می‌گیرد. اگر نایلون‌ها از انواع نایلون‌هایی باشند که تنها یک طرفشان دوخته شده است کار تولیدشان در این مرحله تمام می‌شود و پس از انجام این مرحله می‌توان آن‌ها را بسته بندی نمود و روانه بازار مصرف کرد.

مرحله پایانی تولید نایلون

اما اگر نایلون‌های مورد نظر از نوع نایلون‌های رکابی باشند که لازم است دو طرف آن‌ها دوخته شود باید از طریق دستگاهی به نام دستگاه پانچ مخصوص این کار، دسته دار شوند. این کار نیز توسط ماشین‌هایی به نام ماشین دسته زنی انجام می‌گیرد و دسته‌های نایلون سر جای خود قرار داده می‌شود. پس از انجام این مرحله، کار تولید این نایلون‌ها نیز به اتمام می‌رسد پس از آن، محصول پلاستیکی تولید شده بسته بندی می‌شود و پس از پلمپ شدن، به سوی بازار مصرف هدایت می‌گردد.

حتما بخوانید :   چشم‌انداز صعود پلیمرها

 

منبع: پایدارپلاستیک

"

برچسب‌ها

"

دیدگاه‌ها

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

"

محصولات مرتبط

کیسه اسلایدر پایدار

کیسه اسلایدر پایدار

مشخصات کیسه اسلایدر پایدار در سه سایز تولید می‌شود: ۲۰*۱۸ کوچک ۲۵*۲۰ متوسط ۲۵*۳۰ بزرگ   بسته‌بندی اسلایدر پایدار به چه شکل است؟   بسته‌بندی این محصول به صورت جعبه است سایز کوچک تعداد در هر جعبه ۳۰ عدد سایز متوسط تعداد در هر جعبه ۲۰ عدد سایز بزرگ تعداد در هر...

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان

سفره یکبار مصرف بوستان از محصولات جدید پایدارپلاستیک می‌باشد که در نمایشگاه ایران پلاست ۱۳۹۷ از آن رونمایی شد

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200برگ

کیسه فریزر رولی 200 برگ 400 گرم از اول شهریور ماه سال 1397 به سبد کالای پایدارپلاستیک اضافه شد

"

مطالب مرتبط

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

بابت تاخیر پیش آمده در ارسال کالا به علت قطعی برق پوزش می‌طلبیم

مشکل ما فقط قطعی برق نیست و بعضاً بی‌برنامگی و مغایرت در جدول قطعی برق ضایعاتمان را افزایش می‌دهد، در بعضی از محصولات مثل نایلکس چاپی و سفره‌های چاپی که دستگاه چاپ در فرایند تولید آنها است، ضایعات بیشتر است و در زمان قطعی برق خارج از برنامه کار همکارانمان در واحد تولید و چاپ مختل می‌شود

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

در مورد زباله‌های بدبو چه باید کرد؟

یک روش مهم برای اینکه از ایجاد حشرات و … زمانی که زباله خود را در سطل زباله شهرداری می اندازید جلوگیری کنید این است که از کیسه زباله‌ها با ضخامت مناسب استفاده کنید. ضخامت مناسب کیسه زباله‌ها باعث می شود که کیسه زباله به راحتی توسط زباله‌های داخل آن پاره نشود و از نفوذ حشرات و … جلوگیری می کند

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چه سایز سطل آشغال و کیسه‌زباله برای خانه و آشپزخانه شما مناسب است؟

چقدر برای انتخاب سطل های زباله و سایز درست کیسه زباله برای خانه خود وقت میگذارید؟ اگر مثل اکثر مردم هستید، پس احتمالاً خیلی کم به آن فکر کرده اید. برای یک وسیله خانگی که برای مرتب بودن خانه شما بسیار مهم است ، جای تعجب است که چگونه تعداد کمی از افراد قبل از خرید درباره اندازه سطل آشغال و اندازه کیسه زباله ای که استفاده میخواهند بکنند، فکر می کنند

Pin It on Pinterest

Share This